Zdravotní matrace, podsedáky, sedáky

Zdravotní matrace

Podsedáky a polštáře

Toppery, autopolštáře, opěráky

Paměťová pěna, matrace

Potahy a chrániče

Krycí matrace, topper, polštáře

Menu
Váš košík
Velmi si vážíme, že jste si vybrali právě náš eshop a pevně věříme, že budete spokojeni. Akce jsou tady.

Co je paměťová pěna

Matrace s paměťovou pěnou patří k velmi oblíbenému typu matrací, protože se vyznačují několika skvělými vlastnostmi, které se postarají o váš kvalitní spánek. Jsou vyrobeny z příjemného jemného materiálu, odolné vůči tlaku a velmi flexibilní, takže dokonale kopírují vaše tělo. Kromě toho jsou vzdušné, a tak výborně regulují teplo, a to z nich dělá prostředí nevhodné pro rozmnožování bakterií či roztočů. Více o tom, co je paměťová pěna a jak funguje v matracích se dozvíte v našem článku.

Co je to paměťová pěna a jak funguje

Paměťová pěna, označovaná také jako Memory Foam, je vynález, za kterým stojí NASA. Ta vyvinula tento materiál pro pohodlí svých astronautů během přetížení vznikajícího při letu do vesmíru. Paměťová pěna však není žádný velký zázrak, protože jejím základem je polyuretan. To je stejný materiál jako ten, ze kterého se vyrábějí i levné pěnové matrace.

Rozdíl je v tom, že do polyuretanu se při výrobě paměťové pěny vhánějí speciální plyny. Ty mění vlastnosti polyuretanu, takže jsou jeho vlastnosti oproti takto nezpracovanému materiálu zcela odlišné. Matrace s paměťovou pěnou se označují také jako matrace s termoaktivní, viskoelastickou či línou pěnou.

Paměťová pěna funguje tak, že se umí přizpůsobit dokonale křivkám vašeho těla, takže kopíruje jeho tvar a díky tomu je spánek na něm velmi pohodlný. Ačkoli je měkká a flexibilní, poskytuje vašemu tělu i dostatečnou oporu, nevytváří na tělo tlak a má mnohé jiné vlastnosti, které stojí za zmínku. Tak se na ně pojďme podívat.

Vlastnosti matrace z paměťové pěny

Matrace s paměťovou pěnou si svými vlastnostmi získaly množství lidí. Mnoho z těch, kteří jednou vyzkoušeli spát na takovém matraci, už o jiném matraci ani nechtělo slyšet. K zajímavým vlastnostem paměťové pěny, díky kterým je spánek na takovém matraci tak pohodlný, patří:

 • dokonale se přizpůsobí vašemu tělu – znamená to, že spánek na matraci s paměťovou pěnou nezpůsobuje tlak na žádnou část vašeho těla. Díky tomu se mohou zmírnit vaše bolesti v oblasti páteře, boků, krku i ramen. Paměťová pěna totiž snižuje tlak v bodech, které jsou při ležení nejvíce zatížené.
 • antialergický materiál – pokud patříte k alergikům a hledáte vhodnou matraci, právě paměťová pěna by mohla být pro vás správnou volbou. Roztoči se v paměťové pěně neusazují, protože jde o syntetický materiál, který pro ně není vhodným prostředím. Alergické projevy by proto díky spánku na matraci s paměťovou pěnou měly zmizet.
 • tlumí pohyby partnera v spánku – matrace s paměťovou pěnou je vhodnou volbou do manželské postele. Díky paměťové pěně totiž nebudete cítit pohyby partnera v spánku, a tak vás nevzbudí, když se bude v noci převalovat. Samozřejmě, matrace při otáčení se partnera nevydává ani žádné zvuky.
 • postará se o pohodlný spánek v každé poloze – bez ohledu na to, zda dáváte přednost spánku na zádech, na boku nebo na břiše, matrace s paměťovou pěnou vám poskytne dokonalou oporu
 • cenová dostupnost – velkou výhodou matrací s paměťovou pěnou je, že ačkoliv disponují množstvím skvělých vlastností, nemusíte se obávat, že by vás stály celý majetek. Naopak, patří k cenově dostupným matracím s dlouhou životností.

Proč si koupit matrace z paměťové pěny

O tom, že matrace z paměťové pěny mají několik výborných vlastností pro náš zdravý spánek, jsme už mluvili. Možná se však ptáte, pro koho jsou takového matrace vhodné a proč byste si měli pořídit právě tento typ matrace. Dá se říci, že matrace s paměťovou pěnou jsou vhodné pro každého, přičemž výbornou službu udělají alergikům a lidem trpícím bolestmi páteře či kloubů. Pokud hledáte vhodnou matraci na manželskou postel, rozhodně byste měli sáhnout po takové, který je vyrobena právě z paměťové pěny. Samozřejmě, tento přizpůsobivý materiál nemusí vyhovovat úplně každému, a tak byste si měli před koupí vyzkoušet, jak se vám na něm bude ležet a zda bude pro vás dokonale pohodlná.

Výhody matrací z paměťové pěny

 • mají pružnou strukturu a jsou odolné vůči tlaku
 • mají dlouhou životnost, aniž by došlo ke ztrátě kvality materiálu
 • jejich struktura zajišťuje odvětrávání vlhkosti a pomáhá ke správné termoregulaci
 • jsou cenově dostupné
 • najdete je v různých rozměrech
 • materiál je lehký, dobře se s ním manipuluje
 • hmotnost těla je na matraci rozložena rovnoměrně, tělo má velmi dobrou oporu na podstatných a zatěžovaných bodech

Parametry matrací s paměťovou pěnou

Pokud se rozhodnete pořídit si matraci s paměťovou pěnou, při jeho koupi si jste si měli všímat několik parametrů. Podívejme se tedy na to, jak si správně vybrat matraci s paměťovou pěnou a na co se při její výběru zaměřit.

Hustota

Při výběru matrace s paměťovou pěnou platí, že čím je hustota pěny vyšší, tím je matrace pohodlnější. Za vysokou hustotu se považuje hodnota okolo 80 až 95 kg na m3. Matrace s takovou hustotu patří k těm dražším, ale oceníte je v případě, že vás trápí bolesti páteře. No a výhodou vyšší hustoty je i delší životnost matrace. Střední a nižší hustota je stále velmi pohodlná, avšak mají o něco kratší životnost

Tvrdost

Tvrdost matrace se označuje zkratkou ILD a při matracích se pohybuje v rozmezí od 8 do 20. Platí, že čím je číslo vyšší, tím je pěna tvrdší. Z hlediska tvrdosti matrace jde při jeho výběru o velmi subjektivní parametr, proto je vhodné před koupí si matraci vyzkoušet. Více se dozvíte v článku Tvrdá či měkká matrace.

Rozměry

Rozměry matrace musí přirozeně korespondovat s rozměry vaší postele. Výška matrace by měla být minimálně 15 centimetrů, no a co se týče samotných rozměrů – pro jednolůžko je standardem šířka matrace 90 cm, pro dvojlůžko to může být klidně i šířka 220. Nabídka matrací podle rozměrů je široká a dnes není problém sehnat ani matrace na míru.

TOPlist